JAK SI POMOCI
Pokud máte podezření, že jste podvyživení, nacházíte se v malnutrici, měli byste kontaktovat svého lékaře co nejdříve. Mezitím ale můžete využít pár rad, jak hmotnostní úbytek zpomalit.
- Jezte menší porce a častěji. Zařaďte svačiny mezi menší hlavní jídla.
- Zaměňte „dietní“, „nízkokalorické“ a „nízkotučné“ varianty za potraviny obsahující cukr a tuk, tj. „normální potraviny“, např. preferujte plnotučné mléko před polotučným.
- Usnadněte si to – volte jednoduchá jídla a svačiny.
- Mějte své oblíbené potraviny nadosah. Vytvořte si dostatečnou zásobu vysoko kalorických potravin, husté smetanové jogurty, zákusky, sušenky, čokoládu, sýry, krekry a chipsy.
- Konzumujte mléčné nápoje mezi jídly a před spaním, plnotučné mléko, kávu s mlékem, horkou čokoládu, kakao.
Pro další tipy si stáhněte informační leták
SIPPING
Co je sipping
Pokud jednoduchá opatření nestačí, lze do stravy zařadit sipping. Sipping (někdy se používají laická označení jako pitíčka, nutriční drink nebo nutridrink) patří mezi výživné potraviny pro zvláštní lékařské účely. Přípravky mají přesně definované a vyvážené složení základních živin (sacharidy, tuky a bílkoviny) a obsahují i kompletní spektrum vitaminů a minerálních látek. Jsou dostupné v tekuté formě nebo krémovité konzistence. K dispozici jsou univerzálně použitelné přípravky, přípravky s navýšeným obsahem energie nebo bílkovin i přípravky vhodné pro výživu při různých onemocněních, například pro onkologicky nemocné, diabetiky, při proleženinách, při ledvinové nedostatečnosti nebo pro dietu se sníženým obsahem tuků. Přípravky jsou dostupné v řadě příchutí. Dostupné jsou mléčné, ovocné, neutrální i slané varianty.
Sipping je velmi účinnou a v klinických studiích ověřenou možností, jak dodat tělu potřebné živiny, když normální strava není dostatečná.
Jak se sipping používá
Sipping obvykle slouží pro doplnění běžné stravy. U malnutričních pacientů nebo pacientů v riziku malnutrice se podává navíc k normální stravě, kterou pacient zvládne během dne sníst.
Sipping je dostupný ve formě nápojů nebo krémů. Důležité je správné použití, abyste z těchto nutričních doplňků získali co nejvíce. Existuje řada forem a příchutí, vyberte si, co vám bude chutnat. Pokud zkusíte jeden druh nebo příchuť a není to ono, nevzdávejte to! Možností a příchutí je opravdu mnoho.
Tipy a triky
- Sipping konzumujte mezi jídly, na konci jídla jako dezert nebo jako druhou večeři před spaním.
- Celkovou dávku sippingu si rozdělte na 2–4 denní dávky.
- Vytvořte si rituál. Konzumaci sippingu spojte s běžnými činnostmi, např. večer u televize nebo při čtení.
- Sipping ve formě nápoje si můžete přelít do oblíbené skleničky nebo hrníčku.
- Sipping obvykle chutná nejlépe chlazený, ale lze podávat při pokojové teplotě nebo i ohřát na teplotu do 45 °C.
- Sipping lze přidávat do jídla, velmi se tím zvýší výživová hodnota stravy.
- Sipping lze nalít do tvořítek na led, zmrazit a konzumovat jako zmrzlinu.
- Ze sladkých příchutí lze rozmixováním s ovocem vytvořit velmi chutné koktejly.
- Mléčné příchutě lze přidat do kávy.
- Neutrální a slané příchutě lze přidávat do polévek nebo omáček, ale POZOR, až po stažení z plotýnky! Nesmí se vařit!
- Lahvičku se sippingem před otevřením protřepejte, krém promíchejte lžičkou.
- Co nespotřebujete, dejte do lednice, pokud máte možnost. Není dobré nechávat sipping na stole otevřený po celý den.
- Po otevření lze uchovat sipping v lednici po dobu do 24 hodin.
- Vyzkoušejte více forem a příchutí a vyberte si, co vám nejlépe vyhovuje.
Dávkování sippingu
K doplnění běžné stravy se nejčastěji používají 2 kusy (lahvičky nebo kelímky) za den. Pro dosažení efektu je potřeba sipping užívat dlouhodobě – týdny až měsíce.
Kde lze sipping koupit
Sipping lze volně zakoupit ve většině lékáren, včetně internetových. Poraďte se o pro vás vhodném druhu se svým lékařem, odborníkem na výživu nebo s lékárníkem. Velké lékárny (například v nemocnicích) mohou mít širší sortiment přípravků.
Kdo a kdy může sipping předepsat na recept
Sipping lze předepsat s částečnou nebo plnou úhradou pojišťovny pacientům, kteří splňují kritéria pro předpis klinické výživy. Jedná se o malnutriční pacienty, kteří (kromě jiného) mají nízkou hmotnost vzhledem k výšce nebo rychle ubývají na váze nebo když nejsou schopni jíst normální stravu v potřebném množství. Podrobnosti o podmínkách úhrady lze najít zde.
Sipping mohou předepsat tito lékaři:
- Lékař v nutriční ambulanci může předepsat sipping na celou dobu, kdy pacient potřebuje nutriční podporu, pokud splňuje kritéria.
- Onkolog může předepsat sipping indikovaným pacientům na dobu 1 měsíce do limitu 600 kcal/den. Pak je pacient odeslán do nutriční ambulance.
- Chirurg může předepsat sipping s vysokým obsahem bílkovin indikovaným pacientům na dobu 1 měsíce do limitu 600 kcal/den. Pak je pacient odeslán do nutriční ambulance.
- Geriatr může předepsat sipping s vlákninou indikovaným pacientům na dobu 1 měsíce do limitu 600 kcal/den. Pak je pacient odeslán do nutriční ambulance.
Přehled značek sippingu
Sipping dodává na český trh celkem 6 společností pod různými značkami. Dostupnost jednotlivých druhů v lékárnách se liší.
Výrobce | Značky |
---|---|
Abbott | Ensure, Glucerna, Prosure |
BBraun | Nutricomp, Remune |
Fresenius Kabi | Fresubin, Diben, Supportan |
Nestlé | Resource, Renutryl, Impact |
Nutrego | Nutrego |
Nutricia | Nutridrink, Forticare, Fortimel |
LÉČBA MALNUTRICE
Jak se malnutrice léčí?
Nejdůležitějším prvním krokem je riziko malnutrice rozeznat. Jakmile si jej pacient nebo ti, kteří o něj pečují uvědomí, mohou stačit poměrně jednoduchá opatření ke zvýšení příjmu stravy, například podání sippingu (nutriční doplněk, tekutá nebo krémová výživa) malnutričním pacientům snižuje riziko rozvoje komplikací, jako je např. špatné hojení operační rány o 70 % a úmrtí až o 40 %.
Pacienta v riziku malnutrice je nutné detailně vyšetřit a zjistit všechny faktory, které k tomuto stavu přispívají. Léčba by měla vždy být individuální. Pokud je pacient schopný jíst a nemá sníženou chuť k jídlu, volí se přístup „jídlo především“. To může znamenat nutriční poradenství ohledně konkrétních jídel a jejich obohacení (fortifikace), svačin a doporučení tekuté výživy pro nemocné – sippingu. Vždy by však měly být stanoveny konkrétní nutriční cíle, nutriční plán a jeho monitorování, aby bylo jasné, zda má postup žádoucí efekt.
Pokud jednoduchá opatření nestačí nebo pokud má pacient sníženou chuť k jídlu, může nutriční terapeut nebo lékař provést cílené vyšetření nutričního stavu a na jeho základě doporučit nad rámec normální stravy použití sippingu. Sipping (neboli nutriční doplněk, tekutá výživa) jsou výživné potraviny pro zvláštní lékařské účely tekuté nebo krémové konzistence s definovaným složením. Lékař nebo nutriční terapeut může také doporučit doplněk stravy obsahující vitaminy nebo minerální látky.
Pacientům, kteří nemohou jíst, je podávána umělá výživa, a to buď do trávicího traktu (enterální výživa), nebo přímo do žilního řečiště (parenterální výživa). Výrobky enterální i parenterální výživy jsou vyráběny průmyslově tak, aby obsahovaly všechny živiny, které tělo potřebuje.
Enterální sondová výživa
Nejčastěji je výživa podávána sondou, která prochází nosem až do žaludku (tzv. nazogastrická sonda). Je určena pro krátkodobou (méně než 4 týdny) nutriční podporu po dobu zotavování se z nemoci. Pro dlouhodobější podávání výživy do žaludku je určena tzv. perkutánní gastrostomie neboli PEG, sonda, která prochází břišní stěnou přímo do žaludku. Pokud nelze podávat výživu do žaludku, je možné zavést sondu až do jejuna neboli lačníku, části tenkého střeva, a to buď krátkodobě nosem (nazojejunální sonda), nebo dlouhodobě přímo přes břišní stěnu do jejuna (perkutánní jejunostomie či gastrojejunostomie neboli PEJ). Při břišních operacích je někdy možné před uzavřením operační rány zavést tenkou sondu přímo do tenkého střeva (chirurgická jejunostomie).
Správné ošetřování PEG vás naučí ve zdravotnickém zařízení, takže není potřeba se obávat, že to nezvládnete. PEG je bezpečnou a účinnou možností, jak zajistit dostatečný příjem energie a živin. Více o PEG najdete v těchto videích.
Parenterální výživa
Pokud nelze pro vyživení pacienta použít přirozenou cestu – trávicí trakt (například u pacientů, kterým byla část trávicího traktu odebrána, nebo u pacientů, jejichž trávicí trakt má omezenou funkčnost a není schopen vstřebávat živiny), může být výživa podána přímo do krevního řečiště. Sterilní komplexní výživa přizpůsobená na míru potřebám pacienta je podávána prostřednictvím katétru do žíly. U většiny pacientů se parenterální výživa podává po dobu hospitalizace, ne déle než několik týdnů po dobu zotavování z nemoci. Ovšem pro některé pacienty je parenterální výživa jediný možný způsob, jak přijímat živiny, ti pak mají možnost naučit se výživu si sami aplikovat v domácím prostředí.
KDO JE KDO VE VÝŽIVĚ
Nutriční terapeuti jsou uznávanými zdravotnickými odborníky na výživu a dietologii, kteří významně přispívají ke zlepšení nutričního stavu populace. Jsou rovnocennými členy terapeutických a jiných odborných týmů, v praxi aplikují vědecky podložené poznatky, podílejí se na výzkumu, úzce spolupracují s jinými odbornými společnostmi, vládou, vzdělávacími institucemi i průmyslem.
V široké veřejnosti panují nejasnosti ohledně rozdílů mezi nutričními terapeuty a dalšími odborníky na výživu. Níže je proto přehled nejčastěji zaměňovaných pojmů.
Nutriční terapeut
Nutriční terapeut je nelékařský zdravotnický pracovník podle zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, stejně jako např. fyzioterapeut, optometrista či zdravotnický záchranář. Pojem nutriční terapeut navazuje na dřívější označení dietní sestra. Od roku 2005 se u tohoto povolání rozlišují nutriční asistenti se středoškolským vzděláním a nutriční terapeuti s vysokoškolským či vyšším odborným vzděláním, které zahrnuje několik oblastí, jako jsou zejména:
- odborný základ (anatomie, fyziologie, biochemie, farmakologie aj.);
- vnitřní lékařství;
- výživa v ochraně a podpoře veřejného zdraví;
- léčebná a klinická výživa;
- základy potravinářského zbožíznalství a technologií;
- obecná a nutriční toxikologie.
Uplatnění nachází nutriční terapeuti na lůžkových odděleních a ve specializovaných ambulancích státních i nestátních zdravotnických zařízení, ve stravovacích provozech zdravotnických a sociálních zařízeních a zařízeních školního stravování, v lázeňské péči, v akademickém sektoru a v dalších institucích zabývajících se vědou, vývojem a inovacemi. Nemusí však pracovat jen v přímé péči o pacienta, může být též pracovníkem Státního zdravotního ústavu, krajské hygienické stanice či Ministerstva zdravotnictví.
Více informací najdete zde: https://www.cant.cz/seznam-ambulanci/, https://nutricniterapeuti.cz/about
Klinický nutriční terapeut
je název odbornosti nutričního terapeuta, který absolvoval specializační vzdělání Výživa dospělých a dětí buď formou navazujícího magisterského studia, nebo absolvováním vzdělávacího programu v Národním centru ošetřovatelství a nelékařských zdravotních oborů (NCO NZO).
Nutricionista
Nutricionista je lékař s certifikovanou specializací (atestací) v oboru Klinická výživa a intenzivní metabolická péče. Alternativním uznáním specializace nutricionisty je funkční licence České lékařské komory F016 v oboru Umělá výživa a metabolická péče. Tuto licenci uděluje ČLK po absolvování vzdělávacího programu a na základě vyjádření Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP, která posoudí odbornou způsobilost lékaře.
Lékař nutricionista je oprávněn pacientům předepisovat enterální a parenterální výživu a vykazovat s tím spojené výkony pro úhradu pojišťovnou.
Dietolog
Název „dietolog“ je poměrně rozšířený a často používaný výživovými poradci, nicméně žádný konkrétní význam v sobě nenese. Tímto pojmem by v podstatě mohl být označen také jakýkoliv lékař, který se zabývá léčebnou výživou. Takováto specializace však neexistuje a léčebná výživa navíc spadá do kompetencí nutričního terapeuta.
Pojem „ústavní dietolog“ je pak v některých zdravotnických zařízeních rezervován pro odborného garanta léčebné výživy daného zařízení.
Výživový poradce, nutriční poradce, výživový specialista aj.
Výživový poradce (či jakákoliv jiná varianta označení) je živnost volná, která není podmíněna žádným vzděláním a může ji vykonávat kdokoliv, kdo splňuje podmínky pro udělení živnostenského oprávnění (tj. bezúhonnost a svéprávnost). Někteří výživoví poradci mohou mít kurz, jehož délka se většinou pohybuje v rozsahu od několika dní do půl roku. Přestože jsou některé z těchto kurzů akreditované (např. MŠMT), bývá jejich kvalita velmi často pochybná a nemohou nahradit několikaleté vzdělání, kterým prochází absolventi oboru Nutriční terapie. Vzhledem k tomu, že výživový poradce není nutriční terapeut, může pracovat výhradně se zdravými lidmi.
Je zdravotník? | Má vzdělání ve výživě? | Může pracovat s nemocnými? |
Může pracovat se zdravými? |
|
---|---|---|---|---|
Nutriční terapeut | ANO | ANO | ANO | ANO |
Výživový poradce | NE | ? | NE | ANO |
NUTRIČNÍ AMBULANCE
Co poskytuje nutriční ambulance
Nutriční ambulance se zaměřují na diagnostiku malnutrice a nutriční podporu pacientů v malnutrici nebo s vysokým rizikem malnutrice v domácím prostředí nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Nutriční ambulance obvykle zajišťují vyšetření a zhodnocení nutričního stavu, léčbu podvýživy, rozbor tělesného složení a poradenství o vhodné stravě.
Lékař nutriční ambulance je speciálně vyškolen v problematice malnutrice a klinické výživy. V nutriční ambulanci je obvykle možné využít konzultace nutričního terapeuta, který pomůže sestavit vhodný jídelníček a poradí, jak se stravovat a užívat předepsanou enterální výživu, aby bylo dosaženo žádoucího výsledku.
Lékař nutriční ambulance může předepsat kompletní spektrum enterální výživy s plnou nebo částečnou úhradou pojišťovny. Nejčastěji se jedná o domácí enterální výživu ve formě sippingu nebo enterální sondové výživy. Nutriční centra se pak věnují i domácí parenterální výživě.
Kde se nachází nutriční ambulance
Nutriční ambulance a centra jsou obvykle součástí nemocnice. Seznam nutričních ambulancí naleznete zde: https://skvimp.cz/nutricni-ambulance/.
Co je potřeba k návštěvě nutriční ambulance
K vyšetření v nutriční ambulanci je zapotřebí doporučení ošetřujícího lékaře – praktického lékaře nebo specialisty nebo doporučení při propuštění pacienta z nemocnice. Před vyšetřením v nutriční ambulanci je vhodné, když s sebou vezmete detailní přehled vašeho jídelníčku, včetně množství za poslední týden.
UŽITEČNÉ ZDROJE A ODKAZY
Videa Rizika Malnutrice na YouTube – rozhovory s předními odborníky na výživu.
https://www.youtube.com/@RizikaMalnutrice
Seznam nutričních ambulanci
https://skvimp.cz/nutricni-ambulance/
Seznam ambulancí nutričních terapeutů
https://www.cant.cz/seznam-ambulanci/, https://www.nutricniterapeuti.cz/clanky/nutricni-terapeuti-cr/
Jak se starat o výživovou sondu PEG (perkutánní gastrostomie)
PEG Průvodce Úvod- PEG Průvodce (freseniuskabiforum.eu), Videa PEG S ÚSMĚVEM | Nutricia, a.s.
Rady a návody na výživu u pacientů s nádorovým onemocněním (převzato z www-linkos.cz a www.mou.cz)
Výživa během léčby » Linkos.cz
Výživná dieta pro onkologického pacienta
Hlavním cílem výživné stravy při nádorovém onemocnění je zabránit hubnutí, a tím i oslabení organismu v průběhu protinádorové léčby. Je to nelehký úkol, protože většina postupů onkologické léčby je provázena rizikem dalšího hubnutí. Materiál obsahuje zásady kvalitní výživy u nádorového onemocnění se sklonem k hubnutí, složení výživné stravy u onkologického pacienta a potraviny bohaté na bílkoviny.
Vyzivna-dieta-pro-onkologickeho-pacienta.pdf
Sipping
Sipping znamená pravidelné popíjení tekutých přípravků pro výživu s kompletním obsahem všech nezbytných živin. Cílem jejich užívání je doplnit příjem stravy, pokud tento sám o sobě nestačí k zajištění kvalitní výživy.
Tekuta-enteralni-vyziva-k-popijeni-sipping.pdf
Nutriční doporučení
Na tomto materiálu váš ošetřující lékař posoudí váš zdravotní stav a pro úspěšnou léčbu doporučí řídit se označenou informací.
Vyzivna-dieta-pro-onkologickeho-pacienta.pdf
Rehabilitační cvičení nejen pro seniory
Cvičením proti bolesti – Komunitní centrum – Život 90 (zivot90.cz)