O KALKULAČCE

Pozorujete na sobě nebo na někom z vašich blízkých, že zhubli, aniž by se o to snažili? Využijte jednoduchý orientační test, který vám pomůže zjistit, zda tento úbytek hmotnosti není příliš velký a zda v daném případě již nehrozí malnutrice (podvýživa). Součástí testu je i jeho vyhodnocení a doporučení opatření podle jeho výsledku.

Test vychází z vědecky ověřeného a zdravotníky široce užívaného dotazníku MUST (Malnutrition Universal Screening Tool), který byl vyvinut odborníky z Britské asociace pro parenterální a enterální výživu (BAPEN). MUST pomáhá zachytit dospělé pacienty v riziku podvýživy, kterým je následně poskytnuto nutriční doporučení. Na základě studií bylo zjištěno, že se pacienti mohou efektivně vyšetřovat i sami, a to pomocí zjednodušené verze dotazníku MUST, uvedené níže. Riziko malnutrice se stanoví na základě výpočtu BMI (body mass index), což je poměr mezi výškou člověka v metrech na druhou vydělený jeho váhou v kilogramech a nechtěného úbytku hmotnosti. Pokud je výsledkem testu vysoké riziko malnutrice, obraťte se na svého lékaře, nebo vyhledejte pomoc nutriční ambulance nebo kvalifikovaného nutričního terapeuta.

Do kalkulačky zadejte svou výšku v centimetrech, současnou hmotnost a hmotnost z období před 3–6 měsíci, než došlo k projevům onemocnění či váhovému úbytku.

SPOČÍTAT RIZIKO

Vyplňte všechna políčka a klikněte na tlačítko „Výsledek“