ZÁKLADNÍ INFORMACE

Kampaň Týden rizik malnutrice (Malnutrition Awareness Week) vznikla v r. 2012 v USA s cílem upozornit na význam včasného zjištění malnutrice a její léčby. Kampaň je zaměřena nejen na zdravotníky, ale i na veřejnost a vládní instituce. Ke kampani se záhy připojila Kanada a Velká Británie a v roce 2020 měla premiéru hned v několika evropských zemích najednou. V roce 2021 se ke kampani připojily další evropské země, mezi nimi také Česká republika. Evropská kampaň je podporována iniciativou Optimální nutriční péče pro všechny (ONCA). Přestože má kampaň v každé zemi vlastní načasování, specifické cíle, rozsah a program, cíl je společný – informovat o malnutrici (podvýživě) a rizicích s ní spojených.

KAMPAŇ 2024

Česká republika se k celosvětové kampani „Malnutrition Awareness Week“ připojila poprvé v roce 2021. V letošním roce proběhne Týden rizik malnutrice v termínu 11. – 15. 11. 2024. Kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (APNP). V rámci kampaně bude web www.rizikamalnutrice.cz obsahově obohacen o novinky pro pacienty i odborníky. Nově budou k dispozici praktické informační přehledy, které pacientům pomohou se lépe zorientovat v problematice a pro lékaře a sestry poskytnou souhrnné informace o diagnostických nástrojích, nutričních postupech při různých onemocněních a o klíčovém vlivu svalové hmoty na výsledky léčby i kvalitu života pacientů. Nově se budeme zabývat riziky malnutrice u obézních pacientů.

V rámci loňské kampaně vznikla série edukačních videí, která jsou stále aktuální a také soupis užitečných zdrojů informací.  V letošním roce APNP opět plánuje informační kampaň v českých nemocnicích.

NUTRIČNÍ DEN

Cílem mezinárodního projektu Nutriční den (Nutrition Day, nDay), který byl letos stanoven na 14.  listopadu, je mapování stavu nutriční péče ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Nutriční den je jednodenní audit stavu výživy a nutriční péče u pacientů ve zdravotnických lůžkových zařízeních nebo u klientů pobytových zařízeních sociálních služeb. Ve stanovený den vyplňují pacienti zapojených zařízení standardizované dotazníky, které jsou následně anonymizovány a zaslány k centrálnímu zpracování do Vídně. Každé zapojené oddělení následně získává zpracované výsledky a může tak analyzovat stav své nutriční péče a srovnávat se zařízeními z celého světa.

Poprvé byl projekt Nutrition Day realizován v pilotní studii v Rakousku v roce 2005. V následujících letech se již zapojovala i zařízení z České republiky, jejich účast však byla spíše sporadická. Podstatně více zařízení se do Nutričního dne podařilo zapojit od roku 2015 díky iniciativě profesních odborných sdružení v oblasti klinické výživy. V roce 2015 se s účastí více než čtyř tisíc osob zařadila Česká republika mezi čtyři nejaktivnější země spolu s Rakouskem, Belgií a USA. Další celorepublikové ročníky českého Nutričního dne proběhly v letech 2017 a 2019. Letošní ročník bude vyvrcholením kampaně Týden rizik malnutrice.

 

PARTNEŘI TÝDNE RIZIK MALNUTRICE