Kampaň „Malnutrition Awareness Week“ vznikla v r. 2012 v USA s cílem upozornit na význam včasného zjištění malnutrice a její léčby. Kampaň je zaměřena nejen na zdravotníky, ale i na veřejnost a vládní instituce. Ke kampani se záhy připojila Kanada a Velká Británie a v roce 2020 měla premiéru hned v několika evropských zemích najednou. Ke kampani se v letošním roce připojují další evropské země, mezi nimi také Česká republika. Evropská kampaň „Malnutrition Awareness Week“ (ve volném překladu „Týden povědomí o malnutrici“) je podporována iniciativou Optimální nutriční péče pro všechny (ONCA). Přestože má kampaň v každé zemi vlastní načasování, specifické cíle, rozsah a program, sdílejí klíčový cíl, kterým je informovat o malnutrici a riziku s ní spojeném.
Česká republika se k celosvětové kampani „Malnutrition Awareness Week“ připojuje letos poprvé pod názvem Týden rizik malnutrice, a to v termínu 1. – 5. 11. 2021. Kampaň přináší Aliance pro nutriční péči (APNP). Tato platforma spolupráce klíčových zúčastněných partnerů vznikla v roce 2019 s cílem zlepšit nutriční péči v České republice. Jedním z hlavních cílů APNP je zvyšování informovanosti odborné i laické veřejnosti o problematice malnutrice. Proto v rámci pilotní kampaně Týden rizik malnutrice Aliance spouští web rizikamalnutrice.cz, který obsahuje základní informace o malnutrici, jednoduchý nástroj na vyhodnocení rizika malnutrice ve formě kalkulačky, informační letáky o postupech v případě rizika malnutrice, a také informace o tom, na koho se obrátit v případě potřeby, tedy i kontakty na nutriční terapeuty a nutriční ambulance. V rámci kampaně jsou plánované rozhovory v médiích, vzdělávací akce pro odbornou veřejnost a v českých nemocnicích již poněkolikáté proběhne 4. 11. 2021 „Nutriční den“.
Cílem mezinárodního projektu Nutriční den (Nutrition Day, nDay), který byl letos stanoven na 4. listopad, je mapování stavu nutriční péče ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Nutriční den je jednodenní audit stavu výživy a nutriční péče u pacientů ve zdravotnických lůžkových zařízeních nebo u klientů pobytových zařízeních sociálních služeb. Ve stanovený den vyplňují pacienti zapojených zařízení standardizované dotazníky, které jsou následně anonymizovány a zaslány k centrálnímu zpracování do Vídně. Každé zapojené oddělení následně získává zpracované výsledky a může tak analyzovat stav své nutriční péče a srovnávat se zařízeními z celého světa.
Poprvé byl projekt Nutrition Day realizován v pilotní studii v Rakousku v roce 2005. V následujících letech se již zapojovala i zařízení z České republiky, jejich účast však byla spíše sporadická. Podstatně více zařízení se do Nutričního dne podařilo zapojit od roku 2015 díky iniciativě profesních odborných sdružení v oblasti klinické výživy. V roce 2015 se s účastí více než čtyř tisíc osob zařadila Česká republika mezi čtyři nejaktivnější země spolu s Rakouskem, Belgií a USA. Další celorepublikové ročníky českého Nutričního dne proběhly v letech 2017 a 2019. Letošní ročník bude vyvrcholením kampaně Týden rizik malnutrice.